12 principa i smernica na kojima treba da se temelji budućnost obrazovanja
- Da li su klasične škole i dalje neophodne?
- Da li su nacionalni nastavni planovi i programi prevaziđeni?
- Da li su udžbenici stvar prošlosti?
Stručnjaci sa prestižnog Univerziteta u Kembridžu složno izgovaraju:
- „No.”
- „Yes.”
- „Yes.”
Institucije LINK edu Alliance neguju ovakav pristup skoro 25 godina, opredeljujući se za digitalizaciju obrazovanja i školujući „radnike 21. veka”, koji poseduju širok spektar kompetencija: od veština globalnog građanstva do informatičke pismenosti.
Promene u modernom dobu odvijaju se brže nego ikada ranije, a prošla godina je bila posebno burna i dinamična zbog pandemije koronavirusa. Ona je imala seizmički uticaj na živote pojedinaca, firmi i organizacija, ali i čitave zemalje širom sveta, kako iz zdravstvenog aspekta tako i iz perspektive ekonomije, politike i opšteg funkcionisanja društva.
Neke od potresa tek ćemo osetiti, tvrde stručnjaci. Iako kriza može da iznedri prilike za pozitivne promene, slično tako može da uzdrma čvrsto postavljene temelje. Eksperti s Kembridža stoga brinu za buduće stanje obrazovanja na globalnom nivou.
Ko se nalazi na prvoj liniji odbrane obrazovanja?
Učenici, roditelji i nastavnici svakodnevno se susreću sa raznoraznim idejama o tome šta bi trebalo da se menja kada je reč o edukaciji. Svi oni se, među prvima, na terenu suočavaju sa izazovima koji su u obrazovanju nastali kao rezultat pandemije kao što je bilo zatvaranje škola i prelazak na onlajn-nastavu. S obzirom na to da su se sa ovim herkulovskim zadatkom izborili hrabro i pokazali snalažljivost, trebalo bi da budu pozvani da svojim razmišljanjem i iskustvima na datu temu doprinesu raspravi i oblikovanju budućnosti obrazovanja, smatraju istraživači sa Kembridža.
Osvrćući se na događaje iz 2020. i 2021. godine, oni su razvili set principa za budućnost obrazovanja s ciljem pomoći svim akterima uključenim u procese podučavanja, učenja i ocenjivanja.
Okvirni principi za budućnost podučavanja, učenja i ocenjivanja
- Ključni faktori za uravnoteženo i sveobuhvatno učenje su opismenjavanje i savladavanje računanja od malih nogu.
- Jednakost i visoke performanse učenika postižu se kroz konzistentnost kurikuluma koja podrazumeva usklađivanje sadržaja i standarda, nastavnih praksi, resursa za učenje i ocenjivanja.
- Nastavni plan i program i njegov sistem ocenjivanja, kao i svi drugi zahtevi, ne smeju biti previše obimni za nastavnike.
- Efektivno učenje gradi se na korišćenju raznovrsnih i prilagodljivih pristupa i režima.
- Pažljivo dizajnirani i izabrani tehnološki izumi u nastavi mogu da doprinesu vanserijskom kvalitetu i veštini podučavanja.
- Najkvalitetnija pedagogija, akademska ostvarenja i blagostanje učenika u najvećoj meri zavise od nastavnika koji imaju na raspolaganju dobru obuku i podršku.
- Nastavne prakse treba da se baziraju na dokazima i kognitivnoj nauci.
- Suštinski element za visokokvalitetno obrazovanje svih uzrasta jeste pristup najboljem podučavanju i materijalima za učenje.
- Pouzdana procena je od vitalnog značaja za socijalnu pravdu, podršku učenju i ravnopravan napredak.
- Jasni standardi bitni su za jednakost, dostupnost školovanja i napredak za sve učenike.
- Ravnopravnost i uspeh idu ruku pod ruku.
- Svi učenici treba da znaju barem dva jezika, uključujući i engleski kao jezik međunarodne komunikacije.
Ruku pod ruku sa njima i ostalim obrazovnim liderima današnjice, LINK edu Alliance teži da generacijama koje dolaze obezbedi školovanje najvišeg kvaliteta. Naš cilj jeste da svojim radom i aktivnostima damo doprinos daljem razvoju i unapređenju obrazovanja i obrazovnog sistema kao ključnog nosioca razvoja društva u celini.
Izvor:
- Cambridge University Press & Assessment, Outline principles for the future of education, 2021.